Du är ej inloggad
<< LOGGA IN >>


 
Startsidan    De Senaste Texterna    Sök    Bli Medlem   Frågor & Svar   

Startsidan --> Citat --> Blåsipporna av Tomas Tranströmer    
   
Ämne: Blåsipporna av Tomas Tranströmer
Ann Persson skrev den 2002-02-02 14:48 följande
Att förtrollas - ingenting är enklare. Det är ett av markens och vårens äldsta trick: blåsipporna. De är på något vis oväntade. De sticker upp ur det bruna fjolårsprasslet på förbisedda platser där blicken annars aldrig stannar. De brinner och svävar, ja just svävar, och det beror på färgen. Den där ivriga violettblå färgen väger numera ingenting. Här är extas men lågt i tak. "Karriär" - ovidkommande! "Makt" och "publicitet!" - löjeväckande! De ställde visst till med stor mottagning uppe i Nineve, the giordo rusk ok mykit bangh. Högt i tak - över alla hjässor hängde kristallkronor som gamar av glas. Istället för en sådan överdekorerad och larmande återvändsgränd öppnar blåsipporna en lönngång till den verkliga festen, som är dödstyst.

Karin D skrev den 2002-02-02 16:21 följande
Härlig text Ann..jag väntar ivrigt och med dåligt med tålamod på mina egna blåsippor härute i min trädgård..och runt om i skogarna.
Kram karin
p.s Väntar ivrigt på en bok jag beställt. med Tomas Tranströmers samlade dikter.



[ Denna text ändrades av: Karin*** den 2002-02-02 16:30 ]


Ann Persson skrev den 2003-05-21 18:35 följande
Favorittexter efterlystes, såg jag. Här finns nog redan både det ena och det andra bara man gräver!

Detta är en favorit av en av mina favoriter...


Rita skrev den 2003-05-21 18:45 följande
Gillar oxå Tomas T. Har läst några av hans texter o bli överraskad varje gång! (hade inte läst just den här)tack för den!
Kul text!


Ullabritt skrev den 2003-05-21 23:17 följande
Håller med Ann, en pärla denna.

Lås detta Rubrik/Ämne Flytta detta Rubrik/Ämne Ta bort detta Rubrik/Ämne